Tavasz – a máj regenerálása.
Tavasszal gyakran érezzük fáradtnak, enerváltnak magunkat, emésztési problémák gyomorégés is megjelenhet. Az Ayurveda szerint a máj kiegyensúlyozatlan működésére utalhatnak ezek a tünetek. A látási zavarok, az epebajok, has körüli hízás, fájdalom vagy diszkomfortérzet a has jobb felső részén, belső fáradtság, lelki zavarok de a koncentrációs problémák, döntésképtelenség is a máj túlterheltségét jelezhetik.
Amit a látás során észlelünk, azt meg is kell tudni emészteni…
Tünetek, amelyek azt jelezhetik, hogy a májunk tele van méreganyagokkal:
- puffadás, teltségérzet
- emésztési problémák
- székrekedés, hasmenés
- hányinger, émelygés
- szédülés, zavartság
- kimerültség érzet, levertség
- indokolatlan hízás, testsúly növekedés
- has körüli hízás
A nem alkoholos zsírmáj azt jelenti tulajdonképpen, hogy a májsejtekben túl sok zsír raktározódik a túlterheltség miatt. Ha kezeletlenül marad, akkor ez idővel visszafordíthatatlan elváltozásokhoz, májzsugorodáshoz is vezethet.
A májzsugorodás kezelésére jelenleg nem létezik gyógyszer, többnyire azonban az életmódváltás és a testsúly csökkentése segíthet.
A májunk túlterheltségének okai lehetnek:
A máj túlterheltségének egyik oka az is lehet, hogy ha rendszeresen nem fekszünk le időben, így a szervezetünknek nem jut elegendő idő regenerálni a májsejteket. A máj vérellátásának javításához este 10 órakor már aludnunk szükséges. Ugyanis éjfél után egy és három óra között a legélénkebb a máj-meridián, ekkor tud regenerálódni. A testben süllyed a yin-energia, és nő a yang-energia.
Vitaminhiányos állapotban felerősödnek a szabadgyökök káros hatásai, ez a májban is lecsökkenti az antioxidáns védekezést, amely gátolja a regenerálódást (1).
A máj regenerálása végett a következő étkezési elveket érdemes követni:
- Folát és B12-vitamin folyamatos pótlása. Ezek a vitaminok csökkentik a nem alkoholos zsírmáj kialakulását (2), a gyulladást és a hegesedést, maximálisan támogatják az anyagcsere folyamatokat és az emésztési funkciót.
- Antioxidáns-terápia: az antioxidánsok rendszeres fogyasztása gátolja a szabadgyökök káros hatásait, így megelőzheti a zsírmáj kialakulását, támogatja a máj regenerálódását. Erős antioxidáns hatással rendelkező vitaminok: D-vitamin, C-vitamin, P-vitamin, Asztaxantin, E-vitamin…
- Ásványi anyagokban, rostban gazdag ételek fogyasztása.
- Több szezonális, a lakóhelyünk közelében megtermelt, helyi zöldségek és gyümölcsök – ugyanis a szervezetünk rezgése, működése és szükségletei mindig összhangban vannak a környezettel. Ne a trópusi gyümölcsök fogyasztására fókuszáljunk.
- Próbáljuk meg meginni a napi 2,5-3 liter vizet, ezzel könnyíthetjük a máj a méregtelenítő munkáját. A napi vízmennyiség nagyobb részét délután 3 óráig igyuk meg. Szervezetünk méregtelenítése délig a legerősebb.
- A fehérjék, húsok, tojás fogyasztását időzítsük a főétkezésre.
- Egy étkezésre maximum a 2 markunknak megfelelő mennyiséget fogyasszunk.
- Két étkezés között legyen meg a minimum 3-4 óra szünet.
- A vacsorát 2 órával a lefekvés előtt fogyasszuk el.
- Az olajok és a margarin helyett ételeink elkészítéséhez használjunk kacsa-, liba-, mangalica zsírt – ugyanis az epe csak akkor tud ürülni, ha érzékeli a zsírt, ha zsírt fogyasztunk. Ha nem ürül az epe, a máj nem tud maximális intenzitással méregteleníteni.
Ételek, melyek jótékonyan hatnak emésztő szerveinkre:
Articsóka, gyömbér, Ashwagandha, máriatövis, gyermekláncfű, köles, chia mag, rost féléket, müzli, rizs, lenmag, napraforgómag, menta, kamilla, kurkuma, citromfű, kömény és édeskömény, rozmaring, levendula.
Kerülendők:
- glutén alapú sütemény, péksütemények,
- alkohol,
- cukor, cukorfélék, fruktóz, maltodextrin, aszpartam, aceszulfám-k, szukralóz,
- ecetes, vagy erjesztett savanyúságok,
- tej, tejtermékek (kefir, joghurt, sajt, vaj, tejföl, stb.),
- hőkezelt gyümölcslevek, üdítők – kivétel: citrom, lime (zöldcitrom),
- finomított olajok, margarin
Életmóddal kapcsolatos változtatások a máj regenerálása érdekében:
- Iktassunk be napi 20 perc sétát lehetőleg a természetben, a szabad levegőn.
- Lefekvés előtt 1 órával már ne vegyük kézbe a mobil telefonunkat, laptopot stb.
- Lefekvést legkésőbb este 11 órára szükséges időzíteni.
- Kávét, fekete teát délután 4 óra után már ne igyunk.
- Ha nehezen jön álom a szemünkre vagy „rossz” alvók vagyunk: fogyasszunk rendszeresen Ashwagandhát, ami pihentetőbb és mélyebb alvást biztosít, enyhíti a stressz és a szorongás érzését, valamint elősegíti a gyorsabb regenerálódást, illetve napközben a magasabb energiaszintet.
- Esténként lefekvés előtt fél órával igyunk meg egy csésze levendula teát.
- Reggel éhgyomorra meleg teát igyunk először, ez beindítja a salakanyagok távozását és a méregtelenítés folyamatait a testünkben. Utána reggelizzünk és kávézzunk.
Tudatos öngondoskodással segíthetjük májunk regenerálódását és testsúlyunkat is csökkenthetjük. Érezhetően sokkal de sokkal több életenergiánk lesz, jobb lesz a közérzetünk, minőségibb életet teremthetünk magunknak.
Nem nagy dolgok ezek, amiken változtatnunk szükséges. Inkább az eddigi szokásaink elengedése az, ami kizökkenthet a komfort-zónánkból.
Mindenki döntse el maga, hogy mennyit ér neki a saját élete ahhoz képest, amin változtatnia kellene 💚.
Szeretettel ajánljuk a Folátot, B12-vitamint és Ashwagandha-t is tartalmazó KOMPLEX termékünket máj regenerlásának támogatásához.
MENTES AZ ALÁBBIAKTÓL:
tömegnövelőszerek – csomósodást gátlók – titán-dioxid – talkum – szilicium-dioxid – maltodextrin – aszpartam – aceszulfam-k – szukralóz – keményítő – pigmentek – sztearát – sztearin – cellulóz – polietilén-glikol – aromák – ízesítők – nanorészecskék – adalékanyagok – színezékek – tartósítószerek
2022. július 8-án a Journal of Hepatology című orvosi szaklapban jelent meg Madhulika Tripathi tanulmánya a témában: 22 kutató szakértővel közösen arra a megállapításra jutottak, hogy a B12-vitamin és a folát, vagyis a B9-vitamin aktív formája többféleképpen is támogathatja a májat.
Zsírmáj esetén a gyulladással és fibrózissal együtt a homocisztein nevű aminosav szintje is emelkedik, a máj magas homociszteinszintje pedig előidézi és tovább rontja a betegség tüneteit. Csökken a sérült sejtek eltávolításáért felelős fehérje, a syntaxin17 hatékonysága. A B12-vitamin és a folát (B9) nemcsak a syntaxin17 működését támogatta, hanem a gyulladást és a hegesedést javította, illetve a zsírfelhalmozódás visszafordításában, lassításában is segített.
Hivatkozások:
(1) Antioxidánsok jelentősége máj- és bélbetegségekben – doktori értekezés Dr.Blázovics Anna
(2) B12-vitamin és a Folát hatása, a nem alkolholos zsírmáj megelőzése