P-vitamin: Így szerezheted be!
A Rutin (P-vitamin) növényekben és gyümölcsökben fordul elő: vadárvácska, hajdina, zöld tea, füge, paprika, alma, Sophora Japonica L. – Japán Akác…
Nézzük akkor sorban, hogy milyen forrásból szerezhető be ez a vitamin, minek van Rutin tartalma még nagyobb mennyiségben:
- Nagyobb mennyiségben a Sophora japonica L. más néven Japán Akác tartalmazza ezt a vitamint. Távol keletről származó faj, nagy termetű, terebélyes koronájú díszfa. Levelei a fehér akácéra emlékeztetnek. Virágzata 20 – 30 cm hosszú, terebélyes buga. A virágok zöldes fehérek, szagtalanok. Hüvelytermése 5 – 10 cm hosszú, cikkes, gyéren fűzött gyöngysorszerű; július – augusztusban virágzik.
A még ki nem nyílt virágbimbókat kell gyűjteni. Akkor alkalmasak gyűjtésre, amikor a virágzat alsó virágai közül 1 – 2 már kinyílt. A virágzati ágakról a bimbókat le kell fosztani, majd ponyvára kiterítve (akár napon is) meg kell szárítani. Kb. 3 kg friss bimbóból lesz 1 kg száraz áru. Ez a szárított mennyiség 12 – 30% P-vitamint (szoforin-flavonol) tartalmaz. A levelekben 4% vitamintartalom van. Iparunk a virágbimbóból előállított rutinból vérnyomáscsökkentő gyógyszert készít. Háziszerként tea formájában is használják. Vérző aranyér kezelésére ülőfürdőként alkalmazzák forrázatát is.
Nekünk a P-vitamin alap vitaminnak számít!
Így természetesen a Sophora Japonica L. (Japán Akác) virágból került az 1000mg-mos C-VITAMIN kapszulánkba és a kétféle NANRI kollagén kapszulákba is a napi adagolási javaslat szerinti 50mg.
ÉRDEKEL C-VITAMINNAL KOMBINÁLVA
ÉRDEKEL CSIRKE KOLLAGÉNNEL KOMBINÁLVA
ÉRDEKEL MARHA KOLLAGÉNNEL KOMBINÁLVA
- A hajdina ősi növénynek számít, besorolása a növénytani kategóriákon belül NEM gabona, de felhasználása és a kémiai összetevői alapján nagyon hasonló. A hajdinát (más néven: pohánka) először Ázsiában kezdték el termeszteni, manapság a legnagyobb mennyiségben Európában termesztik és fogyasztják.
Gazdag tápanyagforrásnak bizonyul, mivel magas rosttartalommal és fehérje tartalommal bír. Nagyon fontos tulajdonságai közé tartozik, hogy többféle antioxidáns vegyület is megtalálható benne. A hajdinában megtalálható az E-vitamin, valamint a B-vitamin több csoportja is (B₁, B₂, B₃, B₅ és B₆ vitamin). 6 féle flavonoid található meg benne, ezek között szerepel a Rutin is. A hajdina az EGYETLEN „álgabona”, amely rutint tartalmaz.
- A paprikában is találunk Rutin-t kis mennyiségben, tartalmaz még továbbá A-, B- és C-vitamint, kapszaicint, illóolajat, zsírosolajat (a magban), színanyagokat stb…
- A Vadárvácska az ibolyafélék (Violaceae) családjába tartozó, erdőkben, füves helyeken, megmunkált talajokon egyaránt, gyakran nagy állományokban termő, egyéves vagy évelő növényfaj.
Száruk egyenes, felálló vagy lecsepült, 20 – 40 cm hosszú, lágy, egyszerű vagy elágazó. Leveleik 3 – 5 cm hosszúak, nyelesek, az alsók szív alakúak vagy tojásdadok, a felsők lándzsásak, hegyesek, gyengén csipkés élűek. Virágaik levélhónaljiak, hosszú kocsányúak, sarkantyúsak, sárga, ibolya vagy kék színűek, vagy pedig az alsó szirmok sárgák, a felsők ibolyásak vagy kékek. Termésük három kopácsra hasadó sok magvú tok. Virágzási idejük: május – augusztus. Föld feletti részüket virágzáskor kell gyűjteni. 5 – 6 kg friss anyagból lesz 1 kg száraz áru, melyben violakvercitrint (rutin-rutinozid) flavonglikozidát, kvercetin aglikont, violanin antocián glikozidát, cukrot, savakat, nyomokban szabcilsav-metilésztert, illóolajat találunk. Teája erősítő, vértisztító (pl. csalánkiütés), nyálkaoldó, vérnyomáscsökkentő hatású.
A különböző vitaminokat és ásványi anyagokat mindenképpen elsősorban a változatos étrenddel szükséges magunkhoz venni. De úgy gondolom, mindannyian tudjuk már, hogy a XXI. században a növények és gyümölcsök vitamin- és tápanyagtartalma már nem ugyanaz, mint 50 évvel ezelőtt volt. Mindazonáltal ha a szervezetünk számára szükséges napi vitamin mennyiségeket szeretnénk kizárólag gyümölcsök és zöldségek bevitelével fedezni, akkor több 10kg-nyi mennyiségeket kellene megenni naponta – ami lássuk be – nem kivitelezhető.
Ha te is szedsz étrend-kiegészítőket, és a P-vitamin bevitelét is kiegészíted, akkor nagyon fontos, hogy az összetevők listáját alaposan nézd át. Írtam egy korábbi cikket is ezzel kapcsolatban:
Mire érdemes figyelni étrend-kiegészítő vásárlásakor.
Ha nincs időd most tovább olvasni erről, akkor dióhéjban amit MINDENKÉPPEN KERÜLJ: titán-dioxid (színezék), tartrazin (színezék), szukralóz, talkum, szilicium-dioxid (nanorészecske), sztearát/sztearin (immunelnyomók).
Források:
- RÁPÓTI JENŐ – ROM VÁR Y VILMOS: Gyógyító növények
- The Pharmacological Potential of Rutin; Aditya Ganeshpurkar, Ajay K. Saluja PII: S1319-0164(16)30026-3; DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.jsps.2016.04.025 Reference: SPJ 480; Saudi Pharmaceutical Journal Seyed Nabavi, Ana Sanches Silva(2019), Nonvitamin and Nonmineral Nutritional Supplements
- Letícia Costa Tomazelli et al. (2018), SPF enhancement provided by rutin in a multifunctional sunscreen, International Journal of Pharmaceutics 552(1)