Miben rejlik a Máriatövis ereje?
A népies nevén ismert boldogasszony teje, szamárkóró, vagyis a Máriatövis a mediterrán térségből származó, világszerte termesztett növény. Egy kicsit korábbra visszanyúlva, már a középkorban is ismerték a Máriatövis termésének jótékony hatásait, használták epebajok, valamint a májbetegségek kezeléséhez is.
Az évszázadok során jól megfigyelhető, hogy a gyógyszerészet valamint a gyógynövények hasznosítása szorosan egybe fonódott. Miért bír ez hatalmas jelentőséggel számunkra?
Így rögtön választ is kapunk a korábban feltett kérdésünkre, hogy miért is fontos, ha egyenesen a természetből származtatjuk az egészségünk védelmére szolgáló kincseinket.
A máriatövis termése fehérjék mellett, zsíros olajakat is tartalmaz. Ami miatt viszont számunkra még fontosabb, az a benne lévő szilimarinnak nevezett flavonoglignán keverék. Az élő organizmusokon elvégzett, jótékony hatást eredményező tesztelések esetében és a laboratóriumi vizsgálatok során is a szilimarin az, amely rendkívüli májvédő hatást mutatott.
Nem csak a káros folyamatok visszafordítására alkalmas, hanem fokozza a káros, toxikus anyagok kiürülését a szervezetből.
Fontos megjegyezni, hogy egész életünk során szervezetünk folyamatos harcoknak van kitéve a külső környezetből érkező behatások miatt. Elég csupán, ha kimegyünk az utcára és a levegő szennyezettségét megnézzük. Arról a fontos momentumról nem is beszélve, hogy egyre nehezebb olyan forrásból beszerezni az élelmiszereket, melyek a feldolgozás során ne mentek volna át valamiféle kémiai folyamaton.
Mindezek mellett az esetek többségében a májkárosító hatást a gyógyszer készítmények okozzák, melyeket laikusként nem is tudhatunk.
Kiváló példa erre a paracetamol hatása, melynek kiváltképp májkárosító hatása van. Igen jól rémlik… a hétköznapokban legtöbbször fájdalomcsillapítókban találkozhatunk vele. Az akut májelégtelenségek kétharmadáért a paracetamol a felelős. Részletesen ITT olvashatsz erről. És ez csak a paracetamol….
A Máriatövis májregeneráló hatása mellett antioxidáns, membránsterilizáló, gyulladáscsökkentő, vírusellenes, inzulinrezisztencia ellenes, valamint tumor-preventív.
Forrás: Csupor, D. (2013): Máriatövis – Az Év Gyógynövénye 2013-ban, Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya, Gyógyszerészet 57. 413-415; 417–425.
Ha a mai nap folyamán csak egy jó tanácsot fogadsz meg, akkor ez legyen az:
Bármennyire is azt gondoljuk, hogy az egészségünk alanyi jogon jár az élettől, ez nem így van. Igenis tenni kell azért, hogy vigyázzunk rá és megőrizzük az évek múlásával. Természetesen már az is egy jó pont, hogy a megfelelő forrásból szerezzük be az élelmiszereket, de napjaikban ez már igen kevésnek bizonyul. Ahogy telik az idő és a modernizáció egyre jobban rivaldafénybe kerül, megfeledkezünk életünk legfontosabb mozgatórugójáról, az egészségünkről. Mindennap tennünk kell azért, hogy holnap is kicsattanó formánkat tudjuk hozni.
Máriatövis kapszula választásánál érdemes odafigyelni annak szilimarin tartalmára, illetve a kapszulában található egyéb összetevőkre!
A NANRI étrend-kiegészítők TALKUM-, TITÁN-DIOXID- (SZÍNEZÉK), SZILICIUM-DIOXID- (NANORÉSZECSKE), SZTEARÁT/SZTEARIN- (IMMUNELNYOMÓK), MALTODEXTRIN (SZÉNHIDRÁT), TARTÓSÍTÓSZER mentesek!