A kollagént hány éves kortól érdemes pótolni?
Szervezetünk hidratáltsága, a benne található kollagén mennyiségétől és minőségétől függ. Ezért nagyon fontos tudnunk, hogy hány éves kortól fontos elkezdeni a kollagénpótlás. Minél több és minél jobb minőségű kollagént tartalmaz a testünk, annál több vizet képes megkötni. Egy jól hidratált test ezért tovább tud fiatalos és rugalmas maradni.
Teljes testsúlyunk 5-7%-át, teljes fehérje állományunk 30%-át ez a csodálatos és nagyon különleges tulajdonságokkal bíró fehérje alkotja. Felelős a bőrünk, körmeink, hajunk, csontozatunk, ízületeink, porcaink és a teljes érhálózat, hajszálerek, érfalak állapotáért.
Gyakorlatilag a kollagéntermelés a szervezetben 21 éves kor után fokozatosan lelassul. Ezen kívül számos külső hatás is károsan befolyásolja testünk kollagén termelését:
- egészségtelen táplálkozás
- vega-, vegán-, vegetáriánus, pland based- …. étrend
- kávé és energiaital fogyasztása
- napi 2 liter víznél kevesebb víz fogyasztása
- dohányzás
- alkoholfogyasztás
- a szokásos “mumus” a stressz
21 éves kor felett, a kollagén termelése lassulni kezd a szervezetünkben, illetve a fenti tényezők hatására a kötőszövetek és a bőr regenerációja, a lágy részekben, érfalakban, ízületekben és porcokban található kollagén mennyisége szervezet szinten lecsökken. 30-40 éves korunkhoz közeledve egyre gyorsabb ütemben csökken a kollagéntermelés, majd 50-60 éves korunkban teljesen leáll.
Ezt a folyamatot leállítani nem lehet, azonban tudatos odafigyeléssel a kollagént már 25 éves kortól pótolni lehet, érdemes és szükséges is.
Milyen tünetek jelenthetik a kollagén hiányát?
Első és legszembetűnőbb a
- bőr szárazsága a kézfejen, arcon és a lábakon
- könnyen szerzett véraláfutások, törékeny hajszálerek (ha véletlenül picit beütöd pl. a lábadat, kezedet és jelentősen véraláfutásossá válik)
- vérzékeny fogíny, fogínygyulladások, ínysorvadás
- “ropogós” mozdulatok – térd, váll, könyök… (nyújtózkodás alkalmával, guggoláskor, lépcsőzésnél…)
- A kollagén hiányának azonban más jele is lehet, például az ízületi fájdalmak megjelenése. Jellemzően ezt akkor lehet észrevenni, amikor megpihent helyzetből (pl. hosszabb ülésből) lábra állunk. Vagy ébredés után a “nagy” nyújtózkodás közben a hajlatainkban fájdalmat érzünk.
Akkor hány éves kortól fontos elkezdeni a kollagén pótlását?
- Sportolóknak, erős fizikai munkát végzőknek vagy rendszeres testmozgást végzőknek mindenképpen javasolt 20 éves kortól, de ez természetesen egyén függő is.
- Normál esetben, ha az étrendünk nem tartalmaz elegendő mennyiségű fehérjét, avagy a tányérunkon ritka vendég a köröm pörkölt, nos akkor 20-23 éves kortól érdemes elkezdeni a kollagén pótlását.
- Kiemelten fontos, kortól függetlenül a terhességi időszak és a szoptatás alatt is a folyamatos kollagén pótlás!
Miben más a NANRI kollagén a többi kollagénhez képest?
COLLAGEN MOTION kapszulánk csirke kollagént, C-vitamint és P-vitamint tartalmaz vegán kapszulahéjba töltve, ezen kívül semmi mást.
P-vitamin hatása, miért fontos a P-vitamin a szerveztednek?
-
- segíti a szervezet kollagéntermelését
- erősíti a C-vitamin hatását
- antioxidáns
- gyulladásellenes
- antivirális
- antibakteriális
- simaizom görcsoldó
- citoprotektív (sejtvédő)
- vazoprotektív (érvédő)
- antikarcinogén (rákellenes)
- neuroprotektív (idegsejteket védő)
- kardioprotektív.
SZÜKSÉGEM VAN P-VITAMIRA KOLLAGÉNNEL
Sajnos sokan azt gondolják, hogy kúra szerűen elegendő ha pótolják a kollagént. De ez nem így van. Folyamatosan gondoskodni kell a megfelelő mennyiségű és minőségű kollagén pótlásáról!
Hangsúlyozom, hogy a minőségi, vagyis a káros adalék- vagy segédanyagoktól mentes kollagén pótlása fontos a szervezetünknek.
Más olyan anyagot, összetevőt, segédanyagot, amely nem a kollagén felszívódását hivatott elősegíteni – lehetőleg ne tartalmazzon.
Ha érdekel, hogy a különböző segédanyagoknak milyen káros hatásai vannak, akkor az alábbi bejegyzéseket neked ajánlom:
- Káros édesítőszerek kollagén készítményekben E955 szukralóz
- Káros színezék kollagén készítményekben E102 tartrazin
- Titán-dioxid E171 káros összetevő
Bízom benne, hogy sikerült segítenem neked, hogy a kollagént hány éves kortól és milyen minőségben érdemes pótolni szervezetünk számára. Ha bármi kérdésed van esetleg, itt a chat ablakban kérdezz bátran 🙂