Mit jelent az antioxidáns, mik az antioxidánsok, a szabadgyökök?
Könnyebb megérteni az antioxidánsokat, ha a szabadgyökök jelentésével kezdjük.
A szabadgyökök károsítják a szervezetünket. Olyan oxigén- vagy nitrogénalapú molekulák, amelyek különféle kulcsfontosságú fehérjéket támadhatnak meg a szervezetünkben, de akár a DNS is a célpontjukká válhat.
A szabadgyökök mindennapjaink természetes velejárói. Ezeket két csoportba sorolhatjuk, beszélhetünk külső és belső tényezők okozta szabadgyökökről. Külső körülmény lehet a dohányzás, a szmog, kipufogógázok, a vegyileg szennyezett élelmiszerek, a televízió és a számítógép képernyőjének sugárzása, az erős napsugárzás vagy egyes gyógyszerek. Belső tényező például az abiotikus stressz.
Hogyan vehetjük fel a harcot a szabadgyökökkel szemben?
Most jönnek az antioxidánsok. Az anyagcsere folyamataink során természetes úton létrejövő szabadgyököket a szervezetünk az úgynevezett antigyökökkel, más szóval antioxidánsokkal tudja megfékezni.
A sejtek termelik őket, ez a képesség azonban több tényezőtől is függ:
- öröklött adottságunk, hogy mennyi antioxidánst tudunk sejtszinten előállítani,
- életkor,
- táplálkozás – hiszen akárcsak a szabadgyökök, az antioxidánsok is bejuthatnak kívülről a szervezetünkbe.
Vannak olyan antioxidánsok, amelyek csak táplálkozás útján juthatnak be a szervezetbe.
A hétköznapokban talán fogyasztjuk is őket mégsem tudjuk, hogy ezek is az antioxidánsok közé sorolhatóak. Ilyen a C-vitamin, E-vitamin vagy éppen a karotinoidok, melyeket szervezetünk nem képes előállítani.
Természetes antioxidáns vegyületek közé tartoznak a citrusfélék, a cseresznye, a kivi, az olívaolaj, de sok zöldségféle is ide tartozik, mint például a burgonya, a hüvelyesek és kiváltképp a kakaóbab.
A természet egyik legerősebb antioxidánsa az Astaxanthin, fontos szerepet játszik a bőr hidratálásában, feszességének megőrzésében de legfőképpen a káros szabadgyökök elleni védekezésben.
További érdekes és alapvető antioxidáns, amit a szervezetünk nem képes előállítani a P-vitamin.
Következtetésképpen elmondhatjuk, hogy az emberi szervezetnek szüksége van külső forrásból származó antioxidánsokra is. Bizonyos részt az elfogyasztott élelmiszerekkel tudjuk biztosítani, de fontos, hogy kiegészítsük a megfelelő hatóanyag-tartalmú étrend-kiegészítőkkel is.