Követhető alternatívát mutatok neked hogyan tudsz vegyszermentesen takarítani a konyhában, hogyan tudod kiváltani az egészségedre és a környezetre káros vegyszereket természetbarát anyagokkal.
Nem utolsó sorban pedig sokat spórolhatsz is, ha néhány eszközt lecserélsz a konyhádban.
Ezekre az eszközökre lesz szükséged:
– Marseille szappan vagy mosogató szappan:
(Kattints a képre részletekért)
– luffa mosogató – súroló szivacs
(Kattints a képre részletekért)
– marok kefe vagy nyeles kefe a makacs szennyeződések eltüntetéséhez
(Kattints a képre részletekért)
(Kattints a képre részletekért)
– üvegmosó kefe, pohármosó kefe nagyon hasznos tud lenni, főleg ha szoktál befőzni is – a befőttes üvegeket csak ezzel mosom.
(Kattints a képre részletekért)
– citromsav, szódabikarbóna, ecet
(Kattints a képre részletekért)
– len konyharuha, törlő ruha, kéztörlő
(Kattints a képre részletekért)
Nézzük akkor konkrétan hogyan néz ki a vegyszermentes mosogatás folyamata:
- Tányérok, lábosok mosogatásához én a sima luffa szivacsot használom, tökéletesen visszaadja a “hagyományos” mosogatószivacs élményét. A varrott luffa súroló-mosogatószivacs masszívabb, van akinek az jobban megfelel mosogatáshoz. Ahány ház, annyi szokás 🙂
- A Marseille szappanon kétszer-háromszor áthúzom a szivacsot, remekül felhabzik vele és tökéletesen tisztít. A luffát bármilyen érzékeny felületen használhatod, nem karcol! Nem véletlenül a sima luffa szivacsot ajánlják fürdéshez is, természetes bőrradírozáshoz.
- A makacs szennyeződéseknél, ráégett ételmaradékoknál a kókusz sörtés marok kefét használom, az enyhébb szennyeződéseknél pedig a fibrisz sörtés marok kefét. Ugyanúgy mint a luffát, kétszer-háromszor áthúzom a kefét a szappanon és mehet a mosogatás. A teflon illetve érzékenyebb felületű edényeket CSAK a luffával dörzsölöm.
- Tepsiket a nyeles mosogató kefével takarítom, ennek kókusz sörtéje van, a nyele nyírfából készült.
fa nyeles mosogatókefe kókusz sörtével
- A törölgetéshez len konyharuhát használok.
(Kattints a képre részletekért)
- kulacsokat és a cumisüvegeket az üvegmosó kefével tisztítom – mosogatószappannal.
(Kattints a képre részletekért)
- poharak, befőttes üvegek és kancsók mosogatásához az üveg- vagy másnéven pohármosó kefét használom
(Kattints a képre részletekért)
Konyha vegyszermentes takarításának folyamata:
- fertőtlenítés: a mosogatót minden este átmosom a szappanos luffa szivaccsal, majd ez után fertőtlenítem is ecettel (szórófejes barna üvegben 20%-os ecet). Jól befújom az egész mosogatót, a széleit is, 5-10 percig hagyom hatni.
A 20%-os étkezési ecetet bevizsgáltatta a tudatosvasarlo.hu csapata. Az eredmény: 5 perc behatási idő után rendelkezik baktériumölő hatással, és 1 perc behatási idő után rendelkezik gombaölő hatással.
szórófejes barna üveg 300ml vagy 500ml térfogattal
(Részletekért kattints a képre)
- a mosogató lefolyót a szódabikarbóna+ecet+forró víz kombinációval takarítom. Érdemes heti gyakorisággal a mosogató lefolyót átmosni, így elkerülhető a dugulás és szagtalan is marad.
(Részletekért kattints a képre)
- hűtő takarítása: forró vízben oldott szódabikarbónával töröld át a hűtőt – teljesen eltünteti a „hűtő szagot” és olyan lesz, mintha most vásároltad volna. Két tisztítás között is eltünteti a kellemetlen étel-szagokat: kis tálkában tegyél szódabikarbónát a középső polcra, hagyd nyugodtan ott.
- Hűtő fertőtlenítéséhez, illetve ha éppen nincs otthon szódabikarbóna, akkor a citromsavas oldatot használom. Teljesen kipakolom a hűtőt, jól befújom a citromsavas vízzel és törlő ronggyal szárazra törlöm.
- sütőlap és sütő tisztítása: nekem kerámia üveglapos tűzhelyem van, amit luffa súroló szivaccsal takarítok, ha ráég valami. Befújom citromsavas oldattal és hagyom kb. 5 percig, hogy dolgozzon a „kémia”. Ez után meghintem egy kis szódabikarbónával vagy mosószódával és átdörzsölöm a luffa súroló szivaccsal.
Ha gyorsan szeretnék meglenni a tűzhely tisztításával, akkor a citromsavas permetet kihagyom, és a szódabikarbónát vagy a mosószódát (amelyik épp kéznél van) használom, mint súroló port. Nem karcolja meg az üveget.
(Részletekért kattints a képre)
előtte
Ezt követően többször áttörlöm vizes, sima luffa szivaccsal majd legvégül len törlő ronggyal szárazra törlöm. A sütő részt belül szódabikarbónával szórom be, és neki esek jó szappan-habos luffa súroló szivaccsal. Ha kész a súrolás, sima vizes szivaccsal átmosom az egészet, majd szárazra törlöm len törlő ruhával.
(Részletekért kattints a képre)
…és ragyogóan tiszta
Konyhai eszközök élettartamának meghosszabbítása, kezelése:
- Luffa szivacs és luffa eszközök tisztítása, fertőtlenítése hetente egyszer: egy tálba kb. fél liter vizet és 1dl ecetet öntök. Ebben áztatom kb. 20-30 percig a luffámat, majd sima vízzel átöblítem, jól lerázom és felakasztom. A műanyag, hagyományos szivacsokat is hetente ajánlott fertőtleníteni!
(Részletekért kattints a képre)
- A marok keféket mindig sörtével lefelé tároljuk, amikor épp használaton kívül vannak. A sörte részével lefelé ezeket az eszközöket is beáztatom ecetes vízbe, de úgy, hogy a fa marok részének csak az alja érjen a fertőtlenítő ecetbe. A bükkfa részét is havonta egyszer lenolajjal ápolom.
A fa szerves anyag, vagyis a levegő páratartalmának változásával a rostok kiszáradnak illetve magukba szívják a nedvességet. Nyilván a mosogatás során a fának ez a fajta mozgása hatványozottan érvényesül. A lenolajos kezelés a fa rostjait valamennyire lefogja zárni, védeni a víztől.
Mindenkit arra bíztatok, hogy csak apró lépésenként, de változzon, változtasson.
A mód, ahogy a mindennapokat megéled (rosszabb esetben túléled) az maga az ÉLETed. Úgyhogy baromira nem mindegy, hogy hogyan érzed magad a feladatok, kötelezettségek elvégzése közben.
Új dolgokat kipróbálni, kilépni a komfort zónánkból mindig izgalmas és élvezetes folyamat.
Ezeknek a konyhai eszközöknek a beszerzése és hosszú távú használata sok felesleges havi kiadástól óvja meg a pénztárcánkat.
Egyrészt színt visz a konyhádba, másrészt a házimunkának is valahogy más érzést ad.
Nem ártalmasak sem az egészségünkre sem a környezetünkre.
A háztartás vezetése, a bevásárlás, a takarítás (a többi százat most nem írom le, mert nem férne el) így vagy úgy a mindennapi feladataink része. Ezeket a „feladatokat” lehet élvezettel is, jó szívvel végezni. Ráadásul úgy, hogy közben élménnyé alakul maga a munka.
Picit lassítani kell.
És igen, csak rajtad múlik.
Teremtsd meg a hangulatos, természetes környezetedet hozzá, amelyben jól érzed magad. Teremtsd meg a hagyományát a saját tisztítószereid elkészítésének. Tedd be a lejátszódba a kedvenc dalodat és énekelj, jó hangosan miközben a Marseille szappant reszeled a házi folyékony mosószeredhez.
Mindezt az otthonodat selymesen átölelő szappan illatfelhőben.