A szappan és a tusfürdő összetétele meglehetősen eltérnek egymástól. Tisztító hatásukat tekintve hasonlóak. Én most kifejezettem vegán szappanokat fogok összehasonlítani (azok közül is KIZÁRÓLAG a PÁLMAOLAJMENTES szappanokat) tusfürdőkkel.
Nézzük akkor a szappan illetve a tusfürdő közötti különbségeket:
Alapanyag:
- A szappan alapanyaga növényi zsíradék. Nagyon röviden és tömören a szappan gyártása: növényi olajat vizes környezetben valamilyen lúggal kezelik, így az anyag átalakul, és ha tökéletes a folyamat, akkor a felhasznált lúg nem marad benne a szappanban.
- Ezzel szemben a tusfürdő alapja valamilyen nyersolajszármazék, amelyhez ma már rengeteg egyéb anyagot, vegyszert adnak. Főként felületkezelő anyagokat, hogy elérjék a megfelelő tisztító hatást. Ha érdekel, hogy milyen anyagokat adnak hozzá, akkor ezeket ITT megtalálod.
Fenntarthatóság, környezetvédelmi terhelés megállapításakor az alábbi pontokat veszik figyelembe a szakemberek:
- Az alapanyagok előállításakor keletkező környezeti terhelés, beleértve a felhasznált energia terhelését.
- A gyártás során keletkező terhelés, beleértve a felhasznált energiát.
- A termék szállítását a boltokig, majd onnan a háztartásokig, a szállítás, a tárolás és a csomagolás okozta terheléssel együtt.
- A használati szokásokat.
- A csomagolóanyag hulladékkezelését, illetve a szennyvíz kezelését.
Ezt svájci kutatók elég részletesen megvizsgálták: 1 kézmosáshoz használt szappan illetve tusfürdő mennyiséget tekintve:
- a szappan esetén 11,01 grammnyi
- a tusfürdő esetén pedig 15,11 grammnyi szén-dioxidnak megfelelő károsanyag-kibocsájtás történik.
Bőrünk, szervezetünk szempontjából:
- A vegán szappanjaink: Pálmaolaj, GMO, SLS, parabén- állatkísérlet- és szilikon-mentesek. A növényi alapanyagokból adódóan mindenképpen bőrtáplálóak, még problémás vagy érzékeny bőrtípusra is találsz megfelelő szappant. Kozmetikus körökben igen ellentmondásosak a vélemények, abban a kérdésben, hogy szárítja-e a szappan használata a bőrt. Ezért az általunk forgalmazott kizárólag vegán, GMO, SLS, parabén- állatkísérlet- és szilikon mentes szappanok esetében a felhasználók véleményére illetve a szappanok összetevőiből adódó pozitív hatásokra támaszkodva a válasz egyértelmű NEM.
- A tusfürdők esetén ember legyen a talpán, aki az apró betűs INCI részt el tudja olvasni és nem talál benne káros összetevőt. Manapság találni olyat is, melyet nem teszteltek állatokon, illetve léteznek organikus összetevőket is tartalmazó tusfürdők. De nagyon tisztában kell lenni az összetevők kémiai elnevezésével, illetve hogy melyik káros, melyik nem. A tusfürdők esetében ezért a kérdés nem csak az, hogy szárítja-e a bőrt, hanem, hogy allergizálja-e, okoz-e hosszú távú használata ekcémás bőrelváltozást, vagy egyéb bőrirritációt.
Ökotakarékosság:
Ugyanolyan áron számolva a szappannal 4-szer többet zuhanyozhatsz, mint egy klasszikus tusfürdővel. A borotvaszappan használata hasonló arányokat mutat a borotvahab/borotvazseléhez képest.
Nyert a vegán szappan:
- A 100% növényi olajokból készült szappan az alapanyagából adódóan már eleve bőrtápláló. Fontos azonban, hogy az összetevők listáját minden esetben olvasd el és a bőrtípusodnak megfelelő szappant válaszd.
- Rengeteg pénzt takarítasz meg.
- Kis helyen tárolható, utazáshoz könnyen csomagolható bőröndbe, táskába – nem fog kifolyni…
- Kevesebb vagy zero hulladékot termelsz.
- A növényi olajok megújuló nyersanyagok.
- A 100%-ban növényi olajokból készült, vegyi adalékanyagok nélküli szappan nem káros a környezetre sem rád. Ugyanis a bőrön keresztül rengeteg anyag képes felszívódni – a káros is! Ezért egyáltalán nem mindegy mivel érintkezik a bőröd!
- Tartós, hosszú ideig eláll. Az IGAZI! Marseille szappanokhoz például nincs lejárati dátum! A jó borhoz hasonlóan, minél régebbi a szappan, annál jobb a bőrödnek!