Naptej, ásványi fényvédő, kémiai fényvédő – melyik biztonságos?
A naptej vagy másnéven fényvédő a nap káros hatásai ellen védi a bőrt, vagyis bőrünk védelme érdekében szükséges használni – de nagyon nem mindegy, hogy melyiket választod.
Nem számít, milyen sötét a bőrtónusod, kreol vagy tej-fehér, az sem számít, hogy érzékeny vagy normál bőrtípusba tartozol. Sőt, az sem számít, hogy mennyire „szokott” a bőröd a napfényhez. Ugyanis a bőröd mindig ki lesz téve a leégésnek vagy az UV-sugárzás okozta károsodásnak. Még akkor is, ha te nem látod vagy érzed azonnal a hatását. A nap által okozott károsodás (pigmentfoltok megjelenése, korai bőröregedés, bőrrák, anyajegy elváltozások…), sőt néha még a leégés sem mindig látható vagy érezhető.
Hogy számodra melyik naptej vagy fényvédő típus biztonságos, ahhoz fontos tudni, hogy mi ellen védenek.
Az UV-sugárzás két fő típusa az UVA és az UVB:
- Az UVB-sugarak a közvetlen napsugárzás által kibocsátott sugarak, amelyek a leégést és bőrrákot okozzák,
- az UVA-sugarak áthatolnak a felhőkön, az ablakokon (igen, ez olyan erős), és a bőr idő előtti öregedését okozzák.
Egészségünk fenntartása érdekében elengedhetetlen, hogy sose feledkezzünk meg bőrünk védelméről.
Naptej vagy fényvédő típusai a védelem szempontjából:
- Széles spektrumú (UVA és UVB sugárzás elleni),
- TELJES spektrumú (UVA, UVB, kék fény-blue light valamint a levegőben található szennyeződések elleni) címkével ellátott naptej vagy fényvédő.
Szakértőnk a teljes spektrumú védelmet nyújtó természetes összetevőket, hatóanyagokat tartalmazó ásványi vagy fizikai naptejek, fényvédők használatát ajánlja, különösen az érzékeny bőrűek, kisgyermekek és terhes anyukák számára.
A faktorszám előtt sokkal fontosabb információ, hogy a naptej vagy fényvédő milyen módon, hogyan alakítja ki a védelmet a bőrön?
- A fizikai fényvédők ásványi anyagokat használnak, hogy megvédjék a bőrt az UV-sugárzástól. Az ásványi vagy fizikai fényvédő úgy működik, hogy a benne található az ásványi alapú szemcsékkel megtapad a bőr felszínén (rajta hatásos védőréteget képezve) és tükörként veri vissza a testünket érő káros UV-sugarakat. Az ásványi naptej közvetlenül a felvitel után már véd a naptól.
- Ezzel szemben a kémiai fényvédő krémek, naptejek – a legelterjedtebbek – kémiai úton hozzák létre az UVA és UVB sugárzás ellen védő gátat a bőr szerkezetén belül. Ezért akár 20 percig is eltarthat, mire felszívódnak és hasznosulnak. Az arcbőr és a fejbőr felszívódási aránya 5-10-szer magasabb, mint testünk bármely más részein (Hotchkiss 1994). Ez azt is jelenti, hogy a naptejben található összetevők a bőrön át felszívódva bekerülnek a véráramba is, a szervezetünkbe is.
Ezek káros kémiai anyagokat is tartalmazhatnak (titán-dioxid!), zavarhatják az endokrin rendszert, potenciálisan károsak lehetnek az emberi szervezetre. Ezeknek az összetevőknek a nano-részecskéi az élővilágra, különösképpen a korall-és óceán élővilágára is károsak lehetnek.
Nagy kockázatot jelent az ilyen naptejek hosszú távú használata.
A faktorszám alapján sokan gondolják úgy, ha 50-es vagy erősebb fényvédőt használnak, akkor a napvédelem ki van pipálva. Ez két nagyon nagy problémát is jelent:
- egyrészt a magas faktorszámú naptej hamis biztonságérzetet nyújt, és e miatt túl sokáig maradunk a tűző napon,
- másrészt a naptejek többsége csak a nap UV-B sugárzása ellen nyújtanak védelmet, azonban a bőrünkre és szervezetünkre szintén káros hatással bíró UV-A sugárzástól nem óvnak meg.
A legjobb fényvédők, naptejek csak természetes eredetű növényi alapanyagokat, széles spektrumúak, valamint ásványi fényvédő összetevőket tartalmaznak, titán-dioxid mentesek, nincsenek bennük ártalmas, problémás adalékanyagok.
Laikus szemmel nehéz eldönteni egy naptejről vagy fényvédőről, hogy milyen kategóriába sorolható be, sokszor a csomagolás is megtévesztő lehet. Éppen ezért, ha új, természetes naptejet keresünk, akkor mindig érdemes átnézni az összetevők listáját (INCI), s ha az alábbi összetevők bármelyikét is tartalmazza, akkor érdemes tovább keresni.
Összetevők, melyek károsan befolyásolhatják az endokrin rendszer működését, toxikusak (rákkeltők) lehetnek, potenciálisan allergének:
Titán-dioxid (bármilyen formája!), Octinoxate vagy Oktinoxát, Oxybenzone, Benzyl Salicylate, Phenyl Salicylate, Octyl Salicylate, Homosalate Octyl Methoxycinnamate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, 3-(4-Methylbenzylidene) Camphor, 3-Benzylidene Camphor, Benzophenone-3, Octyl-Dimethyl-PABA, mesterséges színezékek, parfümök, parabének, BHT.
Szakértőnk ajánlásával ismerd meg Eclipse ásványi fényvédőnket, kattints a képre:
Az Eclipse Sunscreen egy széles spektrumú SPF 30 ásványi fényvédő naptej, amely segít megvédeni a bőrt az UVA és UVB sugarak, a kék fény valamint a levegő-környezetszennyezés okozta károk ellen.
Az Eclipse ásványi fényvédő pajzsként veri vissza a bőrödről a káros UV-sugarakat.
Kifejezetten alkalmas allergiások, várandós nők és érzékeny bőrűek, kisgyermekek számára is.
Kizárólag olyan természetes eredetű összetevőket tartalmaz, melyek a használat során nem csak óvják, de táplálják és hidratálják is a bőrt. Biztonsággal használható rosaceás, ekcémás bőr-problémákkal küzdőknek is.
A titán-dioxid toxikus, káros hatásairól többet is olvashatsz a gombra kattintva:
Források:
*Jun Chen, Chun Di Zhou: Neurotoxicity Study with Titanium Dioxide Nanoparticles on Rat, January 2022 (https://www.scientific.net/KEM.905.288)
*Risk assessment of titanium dioxide nanoparticles via oral exposure, including toxicokinetic considerations: Minne B. Heringa,Liesbeth Geraets,Jan C. H. van Eijkeren,Rob J. Vandebriel,Wim H. de Jong &Agnes G. Oomen;Published online: 11 Oct 2016 (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17435390.2016.1238113)