Mi a fast fashion, mi a baj vele?
Gondolkodtál már azon, hogy milyen ára van annak, hogy hétről-hétre új, trendi ruhákat kínál a divatipar? Ha még nem akkor most hoztam erről némi információt neked.
Mi is az a fast fasion?
A fast fashion kifejezés az angol fast food szókapcsolatból ered. Ez a ruhaipar azon szeletének gyümölcse, ahol gyors és sokszor emberileg nem elfogadható, nem megfelelő gyártási körülmények között, silány minőségű anyagokból készülnek a divatos ruhák.
kép forrása: https://goodonyou.eco/what-is-fast-fashion/
Ez az iparág főleg az ázsiai országokban virágzik, ahol az alkalmazottak jellemzően rémes körülmények között, természetesen fillérekért dolgoznak.
Ezért tudják olyan olcsón adni az elkészült ruhákat. A silány minőségű anyagok használatának eredményeként, ezek a ruhadarabok hamar tönkremennek, elveszítik színűket, formájukat, varrás mentén az anyag szétfoszlik.
Mi a következő fogyasztói lépés?
Amely egyben egy döntés is a fast fashion brand-ek támogatása mellett? Nagyon egyszerű.
Megint újabb ruhadarabok és otthoni textíliák (törölközők, ágyneműk, függönyök, terítők…) beszerzése.
kép forrása: https://www.carboninitiativeforum.org/post/horrifying-impacts-of-fast-fashion-on-the-planet
A fast fashion másik oka
A másik oka a fast fashion-nak az impulzus-vásárlás. Amikor az újabb trendekkel, a divattal szeretnénk lépést tartani.
Nézzünk meg néhány adatot, hogy lásd, milyen ütemben növekszik ez az iparág!
Az egy főre jutó globális textiltermelés évi 5,9 kg-ról 13 kg-ra nőtt 1975 és 2018 között.
Hasonlóképpen, a globális fogyasztás, becslések szerint évi 62 millió tonnára nőtt, és 2030-ra az előrejelzések szerint eléri a 102 millió tonnát.
Ennek eredményeként a divatmárkák ma majdnem KÉTSZER annyi ruhát és háztartási textíliát gyártanak, mint a 2000-es évek előtt.
Mi a probléma ezzel?
Nagyító alá véve a divatipart konkrétan globálisan szennyezi a környezetet:
- az iparág termeli a globális CO2-kibocsátás 8–10%-át
- A divaipar jelentős vízfogyasztó – 79 milliárd köbméter vizet fogyaszt évente!
- a festésből származó ipari vízszennyezés kb. 20%-áért felelős
- az óceánok mikroműanyag-szennyezésének kb. 35%-áért (évente kb. 190 000 tonna) felel
- nem utolsó sorban iszonyú mennyiségű hulladékot termel, ez évente nagyjából 92 millió tonna.
A környezetszennyezés mellett nem elhanyagolható az sem, amit a cikk elején is említettem, hogy milyen körülmények között és kikkel dolgoztat a divatipar.
De nem szabad elfelejtenünk a tényt, hogy vásárlóként szavazók vagyunk.
Mi vásárlók tartjuk életben ezeket a cégeket azzal, ha megvásároljuk az általuk kínált textíliákat és ruhákat.
Melyek a fenntartható, természetes és környezetbarát anyagok?
A len:
- Könnyen megszárad, természetes érzetet nyújt. Az alábbi képre kattintva találsz lenből készült termékeket.
NÉZD MEG ITT TEXTIL TÖRÖLKÖZŐINKET!
- Érzékeny bőrűeknek kifejezetten a lenből készült textilek használata javasolt. Nem irritálja a legérzékenyebb bőrt sem. A lenből készült textil további pozitív előnye, hogy alapanyagából adódóan antibakteriális, csökkenti, vagy akár megakadályozza a gombák, penészgombák és baktériumok szaporodását.
Érzékeny bőrű felnőttek és babák arc- és testápolásához bőrgyógyászok ezért ajánlják a len anyagból készült textilek használatát.
- A lenrost a legerősebb és a legszilárdabb természetes rostok közé tartozik. A lenből készült textileket tartósság és strapabírás jellemzi. Egyre többen használnak már a konyhában is lenből készült textileket, hiszen anyagával és színével a természetes eleganciát valamint az odafigyelést is jelenti. Igaz a mondás: az „ördög” a részletekben rejlik. Az alábbi képre kattintva több színben is találsz konyharuhát.
- A 2017-es Pulse of the Fashion Industry jelentése szerint a len a második legfenntarthatóbb anyag a gyapjú után.
- Len termékek esetében nem kell megijedni, ha nem találkozol organikus minősítéssel ellátott címkével, hiszen maga a termesztés a legtöbb esetben organikus. A len ellenállóbb növény, mint a pamut, nincs is szükség növényvédő szerek használatára, mivel az egyetlen ellensége a szántóföldi egér, nem a rovarok.
A gyapjú:
- A gyapjú szintén 100%-ig természetes anyag, mely fenntartható forrásból származik
- Nem okoz bőrirritációt.
- A gyapjú higiénikus környezetet biztosít az alváshoz. Asztmás, allergiás vagy más légúti panaszok esetén is segítségedre lesz. Természetes öntisztuló tulajdonsága miatt nem atkásodik, nem porosodik (elektrosztatikusan nem töltődik, ezért nem vonzza a port), más szóval anti-allergén hatású.
- Gyűrődésálló, rugalmas, mentes a finom portól, a poratkáktól, ami nagyon fontos az asztmásoknak, allergiásoknak, egyéb légúti megbetegedésben szenvedőknek, pici babáknak, gyermekeknek. Gyapjú takarókra ugyanúgy lehet ágynemű huzatot húzni, mint a paplanokra. Jótékony hatásait nem csökkenti.
- Hideg kezek-lábak esetén segíti az egyenletes átmelegedést. A gyapjú rendkívül jól szigetel. Pillanatok alatt átveszi a test melegét, és egyenletes hőmérsékletet biztosít. A göndör gyapjúszálak rendkívül sok levegőt képesek tárolni, ami úgy szigetel, hogy közben szellőzik is.
- Izzadós embereknek, vagy éppen a menopauza alatt tapasztalható hőhullámok és éjszakai izzadások időszakában azért jó döntés a gyapjú takaró, mert természetes szellőzése miatt nagyon lassan nedvesedik át, száraz tapintású marad.
- Reumás vagy ízületi problémák esetén az éjszakai alvás közben csökkenti a panaszokat. Ugyanis alvás közben a vérkeringés és az anyagcsere lelassul, a test hőmérséklete így természetes módon csökken. A gyapjú takaró alvás közben egyenletes hőmérsékletet biztosít az ízületek és az izmok számára, egész éjszaka száraz melegben tartja a testet. Ezzel a teljes ellazultságot is biztosítja.
- A bőrünk érzékenységétől is függ, mennyire érezzük szúrósnak a gyapjút. Van, akit a legfinomabb merinó is szúr. És vannak, akiken a mások által szúrósnak minősített darabok sem fognak ki.
Lehetsz te is egy “fecske” a sok közül 🙂
Együtt igenis sokat tehetünk:
- Gondolkodhatunk hosszú távon, vásárolhatunk minőségibb, tartósabb ruhadarabokat. Így a ruhatárunk élettartama is meghosszabbodik
- Legközelebb, ha vásárolnál magadnak valamit (itt nem csak ruhára gondolok…) érdemes megkérdezni magadtól, hogy 30-nál többször fogod-e viselni, használni. Ha a válaszod nem, akkor igazából lehet, hogy nincs is szükséged rá
- Újra hasznosíthatod a valóban lerongyolódott darabokat, remek ötleteket lehet találni a youtube-on, pinterest-en
- Kíméld a környezetet, kíméld a pénztárcádat. Vásárolj használt-ruha boltokban, és találj magadnak egyedi ruhadarabokat – hiszen ott olyan ruhakölteményekre is akadhatsz, melyek biztosan nem fognak visszaköszönni neked az utcán. Online is elérhetőek ilyen üzletek, ha úgy gondolod, “lealacsonyító” ilyen boltokban személyesen vásárolni. Sőt a remixshop-nál még el is tudsz adni a saját ruhatáradból is darabokat.
- Figyeld a márkát, nézz utána, hogy a márka mögött álló vállalat/cég létezik-e hivatalosan, fenntartható- és átlátható-e a működése