25 évesen szereztem meg a diplomámat ekkor a kisfiam már a pockomban volt.
Mikor megfogant már akkor tudtam, hogy mosható pelenkát szeretnék használni.
De, hogy jön ide a mosható pelenka…?
Akkoriban még nem tartottam ott a fejlődésben, hogy jobban utána járjak milyen alternatívák vannak arra, hogy egy fenntarthatóbb életmódot éljünk a családommal, leszámítva a mosható pelenkát.
Ám mikor megszületett a kisfiam elkezdett egyre jobban motoszkálni bennem, hogy, valamit máshogy kellene csinálni az életünkben. Így kezdődött tehát el a mosható pelenkával az én hulladékmentességre való törekvésem.
Hozzáteszem a NANRI-t is ebben a szellemiségben alapítottam, olyan értékeket kínálunk számotokra, melyek sem az emberekre, sem a bolygónkra nem károsak. Folyamatos fejlesztések zajlanak jelenleg is a háttérben, hogy egyre kevesebb hulladékkal járó termék kerüljön forgalomba.
Fontos, hogy ez egy törekvés. Ezt sokszor kihangsúlyozom, hiszen emberek vagyunk és nem tökéletesek.
Anyukám mindig azt tanította nekem, hogy egy adott szituációból hozzam ki a lehető legtöbbet magamhoz képest, nem kell tökéletesen, de igenis küzdjek meg azért, hogy érezzem én mindent megtettem!
A hulladékmentességre való törekvés is ilyen.
Amikor igazán magunkba nézünk és feltesszük azt a kérdést, hogy „Erre valóban szükségem van?” „Feltétlenül meg kell vegyem?” „Életbe vágóan fontos?” vagy csak a jó marketing teszi? vagy éppen az, hogy képtelenek vagyunk önmagunkon felülkerekedni bizonyos dolgokban?
Tudnod kell, hogy mint minden nagy dolog ez is áldozattal jár.
Vegyük a mosható pelenka példáját.
Igen sokkal egyszerűbb az egyszer használatos pelenkát használni.
Aki ezt letagadja az hazudik.
Kissé körülményes lehet, mikor nagy dolog vár ránk a pelusban, mivel nem csak összecsomagoljuk és kivisszük a szemétbe, hanem el kell távolítani a kis ajándékot és be kell áztatni a pelenkát(ki, hogyan csinálja) és idővel elvinni kimosni.
De ott van az érem másik oldala, hogy anyagilag megtérül számodra, nem keletkezik hulladék és a baba is hamarabb szobatiszta lesz.
Megtudom ezt úgy valósítani, hogy van egy 8 hónapos kisfiam, háztartást vezetek és mellette a saját márkám útját egyengetem. Csináltam a 24 órából 48-at.
Nincs babysitterünk és nem lakik velünk sem édesanyám, sem az anyósom. Heti 7 napból 5 napot a férjem dolgozik, így az idő nagy részében velem van a kisfiam.
Meglehet csinálni! Te is megtudod.
A mosható pelenka volt számomra a kezdet. Ezt követően belefolytam a témába és fokozatosan elkezdtünk átállni a háztartásunk többi pontján is a hulladékcsökkentésre. Előkerültek a nagymamák körében közkedvelt befőttes üvegek, beszereztem magunknak vászonzsákokat a bevásárlásokhoz és, amint kifogytak azok a termékeink- vagy éppen elhasználódtak – amelyek túlnyomó mennyiségben termeltek szemetet-lecseréltük őket. Még most is vannak itthon olyan mindennapi használati tárgyaink, amiket használunk és nem feltétlenül „illenek bele” a tudatos életmódba.
A nagycsaládban is volt, akit sikerült motiválnom a változásra, nem mást, mint anyukámat.
A kisfiam születése után értem meg arra, hogy változtassak az életemen/életünkön. Szeretném, ha olyan példát látna tőlünk, ami számára is kifizetődő hosszútávon és eltudja dönteni melyik utat választja később.
Mindig van választásod és nem lehetsz elég idős, ahhoz, hogy változtass.
Fontos, hogy légy türelemmel magaddal szemben ezen az úton és ne vedd magadra, ha mások nem értik meg, vagy éppen egyáltalán nem is tudnak vele azonosulni.
Ha komolyan elhatározod magad vidd véghez, és ez legyen igaz bármilyen célodra az életedben.