Az Asztaxantin egy a természetben megtalálható karotinoid. A karotinoidok változatos pirosas narancssárga színt adó, zsíroldékony molekulák. Az eddig ismert természetben előforduló antioxidáns karotinoid molekulák közül a Földön a legerősebb.
Miben található Asztaxantin?
Haematococcus Pluvialis mikro-algában, bizonyos algafajokban, pisztrángban, rákfélékben, lazacban, homárban és olyan tengeri élőlényekben, amelyek ezt a fajta algát fogyasztják {1}. Képes áthatolni a sejtmembránon, és a szervezet legapróbb részébe is eljutni. Ez a képesség ritka a természetben.
Az Asztaxantin hatásai:
- 8 héten át tartó, folyamatos étrend-kiegészítőként fogyasztott Asztaxantin csökkenti a DNS károsodás biomarkerét, fokozza az immunválaszt – immunrendszer működését erősíti {2}.
- Miért fontos a BŐR számára az Asztaxantin? Nekünk nőknek szerintem kivétel nélkül az egyik legfontosabb a bőrünk egészséges és fiatal állapotának megőrzése.
A dohányzás, a gyógyszer- és alkoholfogyasztás, az UV sugárzás, a légszennyezés, a mérgező vegyszerekkel való érintkezés és a stressz döntő szerepet játszanak az emberi bőr öregedésében és a bőr károsodásában, melynek mindannyian ki vagyunk téve bizonyos szintig.
A különböző negatív hatások miatt a bőrben végbemenő változások az antioxidánsok csökkent termelését eredményezik, amelyek lebontják a kollagént és az elasztint a bőr rétegében.
Az Astaxantin ígéretes szerepet játszik a bőr öregedésének megelőzésében. Egy nagyon erős antioxidáns, felerősíti a védelmet a káros UV sugarak ellen (fotoaging), melyek a bőr állapotának romlásához vezetnek és korábban megjelennek az öregedéssel járó jelek a bőr felszínén.
Az Astaxantin nemrégiben felkeltette a kutatók érdeklődését erőteljes antioxidáns aktivitása, valamint egyedülálló molekuláris és biokémiai hírvivő tulajdonságai miatt, amelyek kihatással vannak a bőrbetegségek kezelésére és megelőzésére is. A karotinoidok fényvédő hatásait kutató összehasonlító vizsgálatok kimutatták, hogy az Astaxantin KIVÁLÓ ANTIOXIDÁNS, nagyobb antioxidáns kapacitással rendelkezik, mint a kanthaxantin és a β-karotin az emberi bőr fibroblasztjaiban. A bőr UV sugárzásnak való kitettsége DNS károsodást okoz, számos jelentés bizonyítja, hogy az Asztaxantin csökkentette az oxidatív DNS károsodást.
In vivo és in vitro vizsgálatok egyaránt kimutatták, hogy az Astaxantin ígéretes szerepet játszhat a bőr öregedésének kezelésében és megelőzésében. Négy héten át tartó folyamatos fogyasztása enyhítette a bőrfelszín öregedéssel kapcsolatos változásait. Az Astaxantin hatását a ráncok csökkentésére és a bőr rugalmasságára 28 (20–55 éves) nőben vizsgálták.
Az Astaxanthin és a hidrolizált-kollagén együttes alkalmazása egymást erősítve, jótékony hatást mutatott a bőr öregedési folyamatának megakadályozásában vagy megfordításában. 44 egészséges alanyon végzett tanulmány kimutatta, hogy az Astaxantin (2 mg / nap) és a kollagén-hidrolizátum (2 mg / nap) 12 héten keresztül történő kombinációja javítja az emberi bőr rugalmasságát.{3}
Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az Astaxanthin javíthatja a bőr állapotát. További jótékony tulajdonságai közé tartozik, hogy lassíthatja a bőröregedését, csökkentheti a ráncok kialakulásának esélyét, valamint védelmet nyújthat a káros UV sugarak ellen (fotoaging), melyek a bőr állapotának romlásához vezetnek.{4} Rendkívül erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő valamint immunválasz fokozó hatással rendelkezik.{5}.
Az antioxidánsokról bővebben az alábbi gombra kattintva olvashatsz:
Hivatkozások:
- Vasas, G.(2018): Mikroalgák mint természetes hatóanyagforrások = Microalgae as the source of natural products. Orvosi Hetilap, 159 (18). pp. 703-708.
- Park et al. Nutrition & Metabolism 2010, 7:18
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/7/1/18 - Sergio Davinelli et al. (2018): Astaxanthin in Skin Health, Repair, and Disease: A Comprehensive Review, Nutrients 2018, 10(4), 522; https://doi.org/10.3390/nu10040522
- Sztertye, M. et al. (2019): Astaxanthin: A Potential Mitochondrial-Targeted Antioxidant Treatment in Diseases and with Aging, Hindawi, vol. 2019, article ID 3849692, 14 p.
- Park, S.J., et al. (2010): Astaxanthin decreased oxidative stress and inflammation and enhanced immune response in humans, Nutrition & Metabolism, 7:18